05

lip

Prawdziwa Pewność Siebie

Posted by: in: Damian Parcel // 0 comment.

          Zewsząd słyszymy głosy, które każą nam być pewnymi siebie ludźmi. Dziś ta cecha jest bardzo mile widziana, zarówno jeśli chodzi o związek, jak i znalezienie pracy. Niestety, ludzie którzy najbardziej nam kibicują abyśmy się stali pewnymi siebie indywidualnościami (np. nasi rodzicie), najczęściej nas z niej odzierają – często nawet nieświadomie. Czym jest więc pewność siebie, jak ją w sobie kultywować oraz na czym ją budować?

Czym jest pewność siebie?

          Pewność siebie to nic innego jak bycie pewnym swojej własnej osoby. To umiejętność obstawania przy swoim zdaniu i bycie gotowym wypowiedzieć na głos to, co w danej chwili nam nie odpowiada. Osoba, która jest pewna siebie, wie kim jest, wie czego chce i kogo chce.

Pewność siebie to życie wg własnych standardów. Niestety, aby być pewnym siebie człowiekiem, musisz najpierw być odpowiedzialny (czego uczymy na Szkoleniach).

Ego jako fundament pewności siebie.                

          Pewność siebie, w gruncie rzeczy, można zbudować na dwóch najważniejszych filarach: na ego lub na poczuciu własnej wartości.

Kiedy budujemy pewność siebie w oparciu o ego, budujemy ją na czynnikach, elementach zewnętrznych, co do których mamy wpływ do pewnego momentu. Pewni siebie możemy się czuć gdy mamy piękne ciało, nowoczesne mieszkanie, czy dobry samochód. Oczywiście, możemy to wszystko osiągnąć, ale co kiedy się zestarzejemy, mieszkanie spłonie, a samochód zostanie skradziony, bądź zostanie u mechanika? Rzeczy, którymi karmiło się ego zniknęły, a zatem pewność siebie znika razem z nim.

Poczucie własnej wartości jako fundament pewności siebie.    

          Nie zrozum mnie źle, pewność siebie zbudowana na ego jest tak samo silna jak ta zbudowana na poczuciu własnej wartości. Jednak największą zaletą drugiego sposobu jest stabilność i pełna kontrola.
Poczucie własnej wartości to umiejętność dostrzeżenia swojej wartości, indywidualizmu i godzenie się na to, co jest dla nas dobre i wartościowe w danym momencie. To znanie swoich zalet, standardów i nie godzenie się na niesprawiedliwe traktowanie.

Ważne pytanie:
Czy osoba, która ma poczucie własnej wartości jest pewna siebie? 
Tak, ale tylko wtedy, kiedy wartość ta jest uzewnętrzniana, co prowadzi nas do konkluzji:

♦ Pewność siebie to zewnętrznie komunikowane poczucia własnej wartości. Tylko owa komunikacja na zewnątrz ♦  

♦ spowoduje, że inni będą nas postrzegać jako pewnych siebie ludzi ♦